Ana sayfa Ekonomi ABD ve Çin:  Dev ekonomiler fren atıyor

ABD ve Çin:  Dev ekonomiler fren atıyor

5
0

Dünya ekonomisinde işler hiç de iyiye gitmiyor. Covid-19’un ekonomik aktiviteye kalıcı zarar verdiği gerçeği şekillenirken, ABD’de Temmuz’da ikinci durgunluk sinyalleri çoğaldı. Çin’de yapılan yeni AFP anketinde ise 2020 büyüme öngörüsü %1.7 olarak açıklandı. ABD ve Çin’in liderliği olmadan, dünyada kalıcı toparlanma çok zor.

Pazar günü 66 bin yeni hastayla kendi rekorunu kıran ABD’de, Nevada, Florida, Arizona, Teksas ve Kaliforniya’da normalleşme süreci askıya alınıyor. Barclays kredi stratejisi direktörü Ryan Preclaw CNBC.com’a “Salgın ekonomik faaliyeti çok geniş bir alanda etkisi altına aldı” yorumunu yaptı. “Salgından etkilenmeyen eyaletlerde dahi zararın hızla yayıldığını görüyoruz”.  Barclays’in kara trafiği yoğunluk endeksi yavaş bir toparlanmaya işaret ederken, Preclaw “Amerikalılar normal hayata dönmeye isteksiz” ifadesini kullandı.

İşçi arayanlar Temmuz’da Şubat’â göre %20 geriledi. Jefferies yatırım bankasının yaptığı ankete göre, evinde tatil yapacak Amerikalılar’ın oranı Mayıs’ta %52’den, Haziran sonunda %60’a yükseldi. Konaklama ve eğlence sektöründe hasarın yıllarca süreceği yorumu yapılıyor.

Ankete katılanlardan %17’si 2021’e kadar evinden çalışacak. %24 ise öngörülebilir vadede ofise dönmeyeği planlamıyor.  Ankete katılanların üçte biri ABD federal hükümeti yeni bir gelir destek yardımı yaparsa, bunu tasarruf edeceğini, ya da borçlarını ödemekte kullanacağını açıkladı. Restoran ziyaretleri Haziran ortasından itibaren yeniden gerilemeye başlarken, Temmuz’da istihdamın da yeniden eksiye düşeceği tahmin ediliyor.  Özetle,  sık yayınlanan ve GSYİH’yle yüksek bağlantısı olan veriler ABD ekonomisinin Ağustos’ta resesyona girebileceğini hatırlatıyor.

AFP’nin 11 Çin uzmanı ile yaptığı ankete göre, ekonomi ikinci çeyrekte yeniden genişlemeye başlayacak, fakat tüm yılda büyüme %1.7’le sınırlı kalacak. Çin geçen sene %6.1 reel büyüme kaydetmişti. Yine de Çin iyi durumda diyebiliriz. Çünkü, yeni bir  IMF blogu (Speech on the Global and Asia Economic Outlook) ve AFP anketi bu sene dünyanın büyüme motoru Asya’da diğer bütün ekonomilerin daralacağını kestiriyor.

Institute of International Finance’in Çin masa şefi Gene Ma üretim tarafında sıkıntı görmüyor. Fakat, ihracat ve sabit sermaye yatırımı çok zayıf seyrederek toplam talebi baskılayacak.

ABD-Çin gerginliği, Hong Kong’un özerk statüsünün iptali gibi başlıklar da güven kanalıyla ekonomik aktiviteye darbe vurabilir. AFP anketine katılan uzmanlar, geleceğin fevkalade belirsiz olduğunun altını çiziyorlar.

Çin ilk salgın ve ardından yer yer patlak veren küçük enfeksiyon kümelerini başarıyla bastırırken, Beijing de nokta atışı mali ve parasal desteklerle ekonomiyi çukurdan çıkardı. Fakat, Çin büyümek için dünya talebinin toparlanmasına muhtaç. AB Komisyonu bu sene Avrupa’da %8’den fazla daralma beklerken, Jefferies’in anketi de ABD’nin ithalat talebinin daralabileceğini ortaya koydu.

Eylül ayında küresel görünümün aşağıya revize edilmesi ve 2021 büyüme senaryolarının da negatife dönmesi beklenebilir. ABD ve Çin talebiyle beslenen emtia üreticisi ülkeleri de zorlu bir gelecek bekliyor.

Orkun Gödek:  Merhaba ikinci yarı

Japonya merkez bankasının kasvetli raporu toplantı öncesi dikkat öneriyor

FÖŞ yazdı: Bir Jeo-Patolojik risk olarak Trump

Önemli uyarı: Gelişmekte olan ülkelere ait borç endişeleri artıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here