Ana sayfa Ekonomi ABD’de 21 milyon işsiz, Wall Street uçuyor!

ABD’de 21 milyon işsiz, Wall Street uçuyor!

13
0

Financial Times’e göre Wall Street’le  “Main Street” yani halkın yaşadığı cadde arasındaki uçurum Cuma günü ABD Nisan tarım-dışı işsizlik verisinin açıklanması sonrası iyice belirginleşti. S&P500’de Cuma günü yaşanan %1.7 ralli, Çalışma Bakanlığı’nın 20 milyondan fazla Amerikalı’nın işsiz kaldığına dair aylık istihdam raporu ve bir çok ulusal perakende zincirinin iflas haberleri sonrasında geldi.

Invesco baş global stratejisti Kristina Hooper “Borsalar ekonomiden koptu” yorumunu yaptı. Yatırımcılara göre, borsaları sürükleyen unsur Fed, AMB ve BoJ’nin bu krizde 2008 Büyük Finansal Krizi aksine çok hızlı ve çok güçlü bir parasal tepkiyle savaşa girmesi oldu. Hooper’e göre, özelllikle Fed sermaye piyasalarında topoğrafyayı değiştiren radikal hamleler yaptı. Fed böylece riskleri sigorta ederken, yatırımcılara adeta bedava bir alım opsiyonu sundu.

Fed son 2 ayda $1.5 trilyon devlet tahvili aldı. BoJ ve AMB’ı da kendi para birimlerinde nerdeyse limitsiz alım yapıyorlar. Fed yalnız DİBS değil, yerel idarelerin borç senetleri, junk tahvilleri ve finansman bonoları da satın alarak temerrüt riskini sıfırladı ve tıkanan kredi piyasalarının “su tesisatını” temizleyerek bir çok şirketin hayatını uzattı.

Yine de, Fed’in asıl yardım elini uzatması gereken KOBİ’ler ADP istihdam anketine göre Nisan’da 11 milyon çalışanı kapının önüne koydular.

MSCI Dünya Hisse Endeksi sene başından bu yana kayıplarını geri alamadı, fakt son 34 günde %25  prim yaptı. Ancak, ralli geniş kapsamlı değil. Yeni teknoloji ve nakit birikimi yüksek firmaların hisseleri prim yapıyor.

JPMorgan niceliksel araştırmalar direktörü Marko Kolanovic’s göre ABD ve Avrupa’da ekonomilerin yavaştan normale dönmesi ve salgının bir çok ülkede sağlık sistemine umulduğu kadar zarar vermeden zirveden aşağı gelmesi de yatırımcıların iyimserliğini destekliyor.

Öte yanda, Leuthold Group’tan baş yatırım stratejisti James Paulsen  “Ekonomilerde bir kaç ay şalteri kapatmak kolay” yorumunu yaptı. “Ama, şalteri açtığında çalışmaya başlayacak bir şey kaldı mı, bu bilinmiyor.”

MUFG fon yönetim ailesi Chris Rupkey yatırımcıların doğru yolda olduğu düşüncesinde “İşsizlik verileri o kadar kötü ki, daha kötüye gitmesi zor. Önümüzdeki aylarda bazı eyaletlerde covid kısıtlamalarının kaldırılmasıyla istihdam artacak”.

Yatırımcıların bir hayal dünyasında yaşadığına dair en çarpıcı yorum ise kendini “en büyük ayı” olarak tanımlayan Société Générale ekonomisti Albert Edwards’tan geldi:  “Dünya maliye ve para politikasının işlevi hususunda ideolojik bir devrimin ortasında” diyor  ekonomist. “Burun kanaması yaratacak kadar yüksek F/K oranlarını destekleyen sadece bu ideoloji var”.  “İdeoloji ile hayatın gerçekleri arasındaki uçurum gittikçe geişliyor.”  Edwards, 2020 sonu beklenen  F/K oranının  20’leri geçtiğini, fakat hisse başı kar tahminlerinin sürekli gerilediğini hatırlattı. Edwards’ göre, ikinci bir dot.com  balonu başladı.

JP Morgan PMI:  Dünya ekonomisi Nisan’da kontak kapattı

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  2. dip bekliyorum

Gelişmekte olan piyasalardan COVID-19 nedeniyle büyük sermaye çıkışı yaşanıyor

Nomura:  Hisse yatırımcılarını bekleyen tuzak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here