Ana sayfa Ekonomi Analist: Bu Hafta, Altın İçin Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!

Analist: Bu Hafta, Altın İçin Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!

46
0

Altın, Temmuz ortasından bu yana en yüksek seviyeye güçlü pozitif hareketinden yararlanmak için bir önceki seansta mücadele etti. Ancak, Pazartesi günü dar aralığa bağlı bir fiyat hareketine tanık oldu. NFP verisi hayal kırıklığı yaratmasına rağmen, en son ABD aylık istihdam raporunun ek ayrıntıları, yakında bir Fed tapering duyurusu için umutları canlı tutuyor. Bu durum, Cuma günü ABD Hazine tahvil getirilerinde gün içi keskin bir artışla kendini gösterdi ve bu da getiri sağlamayan altının daha fazla kazanımını sınırladı. Detaylar içim Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Altın fiyatındaki geri çekilme neden kaynaklandı?

Gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi %1,32’nin üzerine çıktı. Piyasa analisti Anıl Panchal’a göre, bu da ABD doları boğalarına çok ihtiyaç duyulan bir soluklanma sağladı. Bir ayın zirvelerinden güçlü bir USD toparlanmasının devamı, dolar cinsinden emtianın yükselişini sınırlamada başka bir faktör olarak görüldü. Analist, bunun dışında, finansal piyasalardaki altta yatan yükseliş hissinin, altın da dahil olmak üzere geleneksel güvenli liman varlıkları için destekleyici bir rüzgar gibi davrandığını söylüyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ancak olumsuzluk, ABD’de bir tatilin ardından nispeten zayıf likidite koşullarının ortasında hafiflemeye devam ediyor. Bu da, 1.832-34 dolar bölgesi yakınında başka bir reddi onaylamadan ve altın çevresinde herhangi bir anlamlı düzeltici kayma için konumlandırmadan önce biraz dikkatli olmayı garanti ediyor.

Altın, kritik haftaya geri adım atarak, gün içinde 1.825 dolar civarında %0.11 düşüşle Pazartesi günkü Avrupa seansına giriyor. Analist Anıl Panchal, ABD ve Kanadalı traderların yokluğunun da durgun ekonomik takvime katıldığını ve koronavirüsün piyasa hissiyatı üzerinde baskı yaratarak altın fiyatındaki zayıflığı desteklediğini söylüyor. Analist, önemli merkez bankası toplantıları öncesindeki temkinli havanın ve hafta içinde yapılması planlanan önemli verilerin de altın alıcılarının son kazançlarını konsolide etmesine olanak tanıdığını belirtiyor. Anıl Panchal, şu analizi yapıyor:

Altının yedi haftanın zirvesinden geri çekilmesi, en iyi şekilde hafif fiyatlanan hisse senedi vadeli işlemleri ve ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) destekleyen Hazine getirileriyle bağlantılı olabilir. Bununla birlikte, DXY gün içinde %0,08 yükseldi ve aylık en düşük seviyeli sıçramayı temsil ediyor.

Koronavirüs, ekonomilerde karamsarlık yaratmaya devam ediyor

Asya-Pasifik bölgesinde COVID-19 koşulları acımasız olmaya devam ediyor ve piyasa duyarlılığını etkilemek için Çin ile Tayvan arasındaki son çatışmalara katılıyor. Buna ek olarak, Japonya’daki siyasi gelişmeler ve Afganistan’dan gelen karamsar haberler de sakin Asya seansında hafif bir riskten kaçınma havasını yansıtıyor.

Bu hafta ECB, RBA ve BOC olmak üzere üç önemli merkez bankası toplantısı bulunuyor. Analist Anıl Panchal’e göre, bu durum da traderları diken üstünde tutuyor ve toplantılar öncesinde risk alma isteğini azaltıyor. Ayrıca sırada, altın alıcılarını test eden avro bölgesi ve Japonya’dan ikinci çeyrek GSYİH verileri vardı. Ek olarak, ABD’nin Ağustos ayı istihdam verileri ve zayıf ISM Hizmetleri PMI, küresel ekonomik görünüm için zorlukları artırdı ve aynı zamanda iyimserleri uyardı. Analist, Amerikalı ve Kanadalı traderlar uzun bir hafta sonunun keyfini çıkarırken, küresel piyasaların hareketsiz kalmasının muhtemel olduğunu düşünüyor ve bu nedenle, bir geri çekilmenin olabileceğini, ancak bir trend değişikliğini destekleyen olasılıkların minimum olduğunu belirtiyor.

Altın teknik analizi

Piyasa analisti Anıl Panchal, altının, yedi haftalık yatay engeli, yaklaşık 1.832-34 dolar aralığını, yükseliş MACD ve yukarı eğimli Momentum hattını geçememesine rağmen, yılın en düşük seviyesinden toparlanmaya başladığını belirttikten sonra şu teknik analizi yapıyor.

Ayrıca, değerli metalin 1.810 dolarlık 200-DMA seviyesinin üzerindeki sürekli işlemlerin yanı sıra, şu anda yaklaşık 1.795 doları destekleyen üç aylık azalan trend çizgisinin yukarı yönlü kırılması da altın alıcılarını destekliyor. 1.800 doların aşağı yönlü filtrelere eklendiğini, Haziran ayının en düşük seviyesi olan 1.750 doların ise 1.795 doları geçen ana destek haline geldiğini belirtmekte fayda var.

Alternatif olarak, boğaların Haziran ayının en düşük seviyesi olan 1.856 dolara doğru ilerlemesi için 1.834 doların üzerinde bir günlük kapanış gerekli hale geliyor. Bununla birlikte, daha fazla yükseliş, altın alıcılarının 1.900 dolar eşiğini ve 1.916 doların üzerinde üç ayın en yüksek seviyesini hedeflemesini sağlayacaktır.

Altın fiyatı – Günlük grafik

Kaynak Url: https://kriptokoin.com/altin-icin-bu-veriler-ve-seviyeler-kritik/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here