Ana sayfa Ekonomi Arjantin dövize kısıtlama koydu

Arjantin dövize kısıtlama koydu

8
0

Arjantin’in IMF programı çökmek üzere.  Programın yükünü taşıyamayan Başkan Macri de Ekim’de seçimleri Fernandez-Kirchner ikilisine kaybedebilir.  Arjantin hükümeti Pazar günü sermaye çıkışlarına sınırlamalar getirdi.  Ağustos ayını büyük kayıplarla geride bırakan Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ), Eylül ayında da Arjantin Krizi ve Hong Kong protestolarının kara bulutları altında seyredecek.

Macri’nin en önemli zaferlerinden biri başkan seçilince 2011 yılından beri yürürlükte olan sermaye kontrollerini kaldırmak olmuştu. Pazar günü Merkez Bankası ihracatçılara dış gelirlerini ülkeye transfer etme zorunluluğu getirdi. Bankalar dahil bütün şirketler döviz almak için önceden izin almak zorunda bırakıldı.

Arjantin Merkez Bankası Pereşmbe-Cuma günleri 3 milyar dolar rezerv kaybetmiş, 101 milyar doları bulan dış borcun da yeniden yapılandırılması gündeme gelmişti.

Merkez Bankası ayrıca bireylerin döviz alımlarına da aylık 10 bin dolar limit koydu. Fakat, bankalardaki döviz hesabından işlem yapmak hala serbest.  Bireysellerin bankalara üşüşerek döviz hesaplarını çekmesi durumunda, Merkez Bankası iyice zor duruma düşebilir.

IMF sermaye hesabına koyulan kısıtlamalara genelde karlı çıkıyor, fakat bu kez sadece durumu takip ettiğini deklare etti.  Stand-by programına göre Arjantin’e Eylül sonunda 5.5 milyar dolar yeni kredi verecekti, yatırımcılar bu tranşın iptal edileceğinden de çekiniyor.

Arjantin’in adım adım  mali çöküşe yol almasının Latin Amerika piyasalarını nasıl etkilediğini ancak bu akşam görebileceğiz. ABD’nin İşçi Bayramı nedeniyle tatilde olması tepkiyi Salı’ya da geciktireblir.

Fidelity International fon yöneticisi  Paul Greer “Bankalarda hesabı bulunanlrın iyice kaygılandığı düşüncesindeyim.  Borç yapılandırma yakında döviz hesaplarının zorunlu olarak pezoya çevrilmesi veya para çekişlerine kısıtlama olarak yaygınlaşabilir. Geçmişte bu da yapılmıştı” yorumunu yaptı.

Arjantin’de çalkantının Ekim seçimlerine kadar sürmesi nerdeyse kesin. Eğer solcu ve daha önce IMF programlarına karşı çıkan Alberto Fernandez ve yardımcısı eski başkan Cristina Kirchner iktidara gelirse, kriz yatışmayabilir.  Her iki aday da geçmişte popülist ekonomi politikaları ile Macri’yi IMF programına götüren yolu açmıştı.

Asya piyasaları Arjantin haberine kayıtsız kaldı. CNBC Hisse Endeksi TSİ 08:00’de %0.13 kayıpla yoluna devam ederken, Trump’ın Pazar akşamı Çin mallarına uyguladığı yeni tarifeler ve Çin’de Caixin imalat sanayi PMI’ın bekletiyi aşarak yeniden genişleme bölgesine geçmesi fiyatlanıyor.

Henüz bono-tahvil pazarından bilgi alamadık. Arjantin’in moratoryumu, Lübnan gibi çok riskli ülkelerin Euro-tahvillerini olumsuz etkileyebilir, ya da tüm GOÜ Euro-tahvillerine satış getirebilir.

Cüneyt Akman:  Arjantin: “Küresel Finans Madeni”ndeki Kanarya mı?

Atilla Yesilada:  Piyasalar siyasetin gölgesinde

Arjantin yine temerrüte düştü

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here