Ana sayfa Ekonomi Bloomberg:  Fed son indirimi açıklayacak

Bloomberg:  Fed son indirimi açıklayacak

27
0

Bu akşam faiz kararını açıklayacak Fed FOMC’nin ne yapacağı hususunda kafalar çok karışık. ABD’de büyüme ve enflasyon görünümü faiz indirimi ile tutarlı değil. Ama 2020’de ekonomiyi bekleyen riskler ve Ticaret Savaşı’nda henüz bir anlaşma yapılmadığına göre, faizleri şimdiden indirip resesyona ”önalıcı” tedbir de akılcı olabilir. Zaten enflasyon düşmese de, yükseleceğine inanan da yok. O zaman ekonomiyi aşırı ısıtmak düşük becerili istihdamı artırıp tüketimi destekleyeceği için  zararsız bir hamle.  Dedik ya, aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Türev piyasalar Fed’in bir kez daha 25 baz puan faiz indireceğinden hiç şüphe  duymuyor. Çeşitli enstrümanların fiyatlamasından yapılan  hesaplamalara göre faiz indirme ihtimali %90. Ancak Bloomberg.com’un ekonomistler arasında yaptığı ankete göre bu oran sadece %75. Financial Times da Salı gün yayınlanan haberinde ekonomistlerin bölündüğünü bildirmişti.

FOMC içinde faiz indirimine direnen güçlü bir azınlık var. Tüm üyeler küresel risklerin ABD ekonomisinde hasar yaratacağını kabul ederken, bu azınlık bu yıl yapılan iki faiz indiriminin gereken miktarda sigorta sağladığı görüşünde.

Johns Hopkins Universitesi’nden ekonomi profesörü Jonathan Wright “Bu toplantı çok çekişmeli geçecek” dedi. “Son toplantıdan bu yana açıklanan veriler hiç de kötümser değildi. Bir çoğu oy kullanmayanlardan oluşan bir azınlık faiz indirmeye direnecek”.

Amherst Pierpont  baş ekonomisti Stephen Stanley ise “Bu toplantı ’bu kadarı yeter’ mesajının verilmesi ile sonlanabilir” uyarısında bulundu. “Eğer FOMC bu yönde karar aldıysa, piyasalara mesajı vermek Başkan Powell’e düşecek”.

Bloomberg’in ekonomistlerine göre, FOMC de  artık önünü göremiyor. Toplantıdan toplantıya ekonomik duruma göre yön belirleyecek. Fakat Bloomberg ekonomistleri ABD ekonomisinin yavaşlamasını bekledikleri için faiz indirimlerinin sürmesine güçlü ihtimal tanıyor.

Northern Trust Co baş ekonomisti ve eski Fed araştırma görevlisi Carl Tannenbaum “Fed’in ihtiyacı olan şahince bir faiz indirimi de, bunu piyasalara nasıl anlatacaklar, ben de merak ediyorum, kolay iş değil” yorumunu yaptı.

Türev piyasalar, ve genelde büyük fonlar Fed’in faiz indirmekle kalmayıp yavaşlayan global ekonominin getireceği risklere sigorta olarak 2020 boyunca da parasal gevşemeyi sürdürmesini bekliyorlar. Powell’in bu garantiyi vermesi çok zor.

Bu akşam açıklanacak ABD 3Ç2019 GSYİH’de  Y/Y %1.5-1.8 arasında bir büyüme öngörülüyor ki çıktı açığının çok dar olduğunun ifadesi. Son 3 aydır çekirdek enflasyon göstergelerinde  yükselme var. Eğer Trump’a inanılırsa, gelecek ay Şili’de APEC zirvesinde bir ticaret barışı da imzalanabilir. Bu senaryoda, faizleri 2020 boyunca kesme sözü vermek aşırı risk almaya ve finansal piyasalarda balona yol açabilir.

Goldman Sachs: Fed haftaya 2 büyük değişiklik yapacak

Fed repo piyasasına müdahale miktarını artırdı

Global Durgunluk ve Mali Kriz Riski Yükseliyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here