Ana sayfa Döviz Dolar/TL üzerindeki baskı sürüyor

Dolar/TL üzerindeki baskı sürüyor

6
0

Bu ay sonunda yapılacak FOMC toplantısı öncesinde ABD verileri yakından izlenirken son göstergeler beklentilerden iyi geldi.

İstihdam verisinin ardından Çekirdek TÜFE, perakende satışlar ve imalat üretiminin beklentileri aşması ile piyasalarda bu ay için Fed’in 25 bp faiz indirimini yapacağı beklentisini daha da kuvvetlendirdi.

Fed Başkanı Powell’ın güvercin açıklamaları ve son tutanaklarda komitede çoğunluğun faiz indirimini desteklemesi, küresel risklerin de artması ile piyasalarda 50 bp faiz indirimi beklentileri yükselmişti, ancak ABD verilerinin güçlü gelmesi sonrasında bu beklenti 25 bp seviyesinde kuvvetlendi.

Bugün ABD’den gelecek inşaat verisi takip edilecek ve son aylarda daralma gösteren sektörde görülecek toparlanma 25 bp olasılığını daha da kuvvetlendirebilir.

Olumlu veriler sonrasında yeniden yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi bugün 97,45 seviyesine çıkarak geçen haftaki kaybını silerken dolar, küresel piyasalarda değer kazanıyor.

Euro/Dolar bugün 1,12 seviyesi altını test ederek 9 Temmuz sonrası en düşüğü ve Sterlin/Dolar 1,2382 seviyesine gerileyerek 3 Ocak sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Sterlin Çarşamba günü, “Katı Brexit” ve olası bir genel seçim üzerine korkuların tüm sterlin varlıkları için yüksek risk primi tehdidiyle, iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar, bugün gelişen ülke paraları karşısında da değer kazanırken TL karşısında yatay seyir izliyor.

Geçen hafta hem küresel hem de yurt içi gelişmelerle 5,78 seviyesine yükselen kur, haftanın devamında tekrar 5,70 seviyesine geriledi ve bu hafta da 5,70 yakınında dar bantta işlem görüyor.

İntegral Yatırım paylaştığı günlük notunda Dolar/TL kuru üzerindeki baskının sürmeye devam ettiğini belirtti. “S400’lerin teslimatının başlaması, ABD ve AB’den gelebilecek olası yaptırımlar TL varlıkları rahatsız ediyor. Dolayısıyla kurda geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Diğer yandan, dışarıda da risk iştahının zayıf olması kuru baskılayan bir diğer unsur olarak yorumlanabilir. Bugün için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.” denildi.

Kurum teknik analizinde Dolar/TL kurunda 21 günlük ortalamanın 5.72 seviyesinde olduğunu ve bu seviyenin direnç noktası olarak izlenebileceğini belirtti. “Bu direncin altında fiyatlanan kur için 5.65 seviyesi destek noktası olarak takip ediliyor. Bu desteğin altındaki kapanışlar kurun geri çekilme hareketi açısından önemli olabilir. Bu durumda, 5.60 / 5.58 bölgeleri destek noktaları olarak izlenebilir. ” analizi paylaşıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here