Ana sayfa Döviz Döviz Analizi: Naci Ağbal, BDDK ve zayıf Dolar Endeksi TL’ye yaradı

Döviz Analizi: Naci Ağbal, BDDK ve zayıf Dolar Endeksi TL’ye yaradı

4
0

Bu sabah 7.70’e kadar gerileyen dolar/TL paritesi halen 7.73’de.  Piyasada ekonomi politikasından gelen  olumlu haberler ve Dolar Endeksi’nde gerileme  alım unsurları. Öte yanda, siyaset cephesi arıza yapabileceği için sürekli olarak takip edilmek zorunda. Dolar/TL Noel rallisi ile 7.50’ye kadar gerileyebilir.

Reuters’e göre, küresel piyasalarda dolar 2.5 yılın en düşük seviyelerinde seyretmeye devam ederken, daha ortadoks politikalara dönüş sinyali ile birlikte güçlenen yeni faiz artışı beklentileriyle dolar/TL düşüşte.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 puandan dün itibarıyla 330 baz puanın altına kadar gerilemiş durumda. CDS bu sabah saat 0855’te 331/339 seviyesinde. Bu seviyeler Mart ayından beri en düşük seviyeler.

Yabancı yatırımcıların son 2 yılda Türkiye portföylerini sert satışları sonrası yeniden girişleri görülüyor. Bankacıların hesaplamalarına göre ekonomi yönetimindeki değişim sonrası 11-12 milyar dolarlık yabancı girişi yaşandı. Aynı dönemde lokaller ise döviz ve altın varlıklarını 7-7.5 milyar dolar artırdı.

Son dönemde lokallerin yoğun dövize yöneliminin bir miktar zayıfladığına dikkat çeken bankacılar bunun TL için pozitif olduğuna dikkat çekiyorlar. Lokaller henüz döviz varlıklarını belirgin şekilde TL’ye çevirmeseler de yeni yönelimleri de artan mevduat getirileriyle azalmış durumda.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi ie risklere değindi: “Fiyatlamalara baktığımızda hala endişelerin olduğunu görüyoruz. Burada yaptırım söylemlerinin ikili ilişkileri zedeleme endişesi var ancak zamanla azalıyor” dedi ve ekledi:

“Bir başka konu ise TCMB’nin net mesajlarına rağmen yeni bir faiz artışı ya yapılmazsa endişesi. Bu da geçmiş uygulamalardan kalma endişeleri yansıtıyor. 24 Aralık tarihinin önemi artmış durumda. Sonrasında piyasalar biraz tatil nedeniyle hacimsiz olacak ancak TCMB’den büyük bir sürpriz gelmezse özellikle önümüzdeki yılın ilk ayları Türkiye piyasaları açısından pozitif ayrışma yaşaması çok olası.”

JP Morgan ve Citibank, 24 Aralık’ta TCMB’den 200 baz  puan faiz artırımı bekliyor. Ama, BDDK’nın bu sabah aldığı kararla kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısını düşürmesi, bu karar parasal sıkılaştırmayı ikame etme riskini taşıyor.

ABD ve AB yaptırımları ise henüz bitmedi.  Joe Biden’ın Trump’ın koyduğu sembolik yaptırımları sertleştirmesi bir olasılık. Batı, Türkiye S-400’leri depoya kitleyinceye kadar baskı yapacak.

Fakat, halihazırda yaıtırım yapacak ülke ve varlık arayan dev fonların bir kısmı, bu tarihi beklemedenalım yapabilir. Bunu için 24 Aralık’ta faiz artırımı yeter.

Denizbank Stratejist Orhun Gödek dolar/TL beklentisini şöyle ifade etti:

“Türk lirası ve cinsinden fiyatlanan varlıkların bu kez gerek global risk iştahından gerekse kendi hikaye akışı kaynaklı olumlu seyretmesini kayda değer görüyoruz. 6 Kasım haftasından bu yana belirttiğimiz pozitif TL duruşumuzda henüz değişiklik yok. Sıkı para politikasının devam edeceği düşüncesi, değişen retorik ve artan iletişim fikrimizin arka planını oluşturan gerekçeler konumunda.

USDTRY paritesinin uzun süren 7.78-7.90 bant aralığını bu kez aşağı yönde kırmış olabileceğini değerlendiriyoruz. 7.77/78 teknik kapanışının ardından paritede ilk etapta 7.60’lı seviyelerde, devamında ise 7.50-7.60 aralığında dengelenme olmasını beklediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

Ülke risk primindeki azalış, DXY’nin 2.5 yılın düşüğünde bulunması ve TCMB’den yansıyan mesajların henüz tam anlamıyla lira çaprazlarına etkide bulunduğunu düşünmüyoruz.

ParaAnaliz’e e-maille bilgi veren bir banka ekonomisti ise görünümü şöyle tanımladı:  “Gelişmekte olan piyasa para birimleri bu sabah dolar karşısında genel olarak değer kazanırken dolar/TL 7.73 civarına yükselmiş durumda. TCMB’nin 24 Aralık toplantısında faiz artışlarına devam etmesi durumunda, yurtdışı yatırımcıların TL’ye ilgisi ve yurtiçi yerleşiklerin döviz alımlarının azalması dolar/TL kurunda 7.50 seviyesine doğru hareketin devam etme ihtimaline işaret ediyor”.

Ağbal’ın ‘tek hane enflasyon’ sözü açık kapı bırakıyor – Güldem Atabay | Eser Karakaş

2021’DE DÜNYA TÜRKİYE VE DOLAR? ATİLLA YEŞİLADA YORUMLUYOR

Bloomberg: Turkiye 2021’de hızla toparlanacak ülkeler arasında

İş Yatırım: Eurobond ve CDS’ler ralli yeniden başladı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here