Ana sayfa Ekonomi Enerji Endüstrisinin Gözardı Ettiği 6 Trilyon Dolarlık Sorun

Enerji Endüstrisinin Gözardı Ettiği 6 Trilyon Dolarlık Sorun

36
0

Siber güvenlik uzun zamandır dünyada hükümetlerin gözetimi altında. Fakat, hackerlar önümüzdeki iki yıl içinde dünya çapında ülkelere 6 trilyon dolarlık maliyet getirecek ve bu miktarla da doğal afetlerin ekonomik etkilerini gölgede bırakacaklar.

Ve sadece bodrum katında oturan küçük ölçekli, büyükannenizden bitcoin isteyen hackerlar değil konu.

Bağımsız ve devlet destekli bilgisayar korsanları, giderek büyük finans kurumlarını, kritik altyapıyı ve dünyayı dolaşan diğer destek noktalarını hedefliyor.

Finansal firmalar zaten hali hazırda en ön sıradalar ve bu durum da “siber riskin” genel anlamda ekonomi için en büyük tehditler arasında.

Bangladeş Bankası Soygunu, dünyanın en çok kullanılan bazı finansal sistemlerinde güvenlik kusurlarından yararlanmak isteyen suçluların sunduğu tehdide en iyi örnek.

2016 yılında, bilgisayar korsanları küresel SWIFT ödeme platformuna bir dizi saldırı başlattı, 1 milyar doların üzerinde yanlış transfer talimatları gönderdi.  Transfelerin büyük kısmı bloke edilirken, siber grup 100 milyon doların üzerinde para çalmayı başardı.

Ancak banka soygunları, daha büyük bir bulmacanın sadece küçük bir parçası.

Saldırganlar ayrıca kredi kartlarını çaldı, ATM’leri kilitledi ve hatta İngiltere’nin tüm VISA ağını kapattı.

Ve bu saldırılılar her zaman parayla da ilgili değil.

Bu hareketlerde hem yerel hem de küresel politikalar da rol oynamakta.

Son birkaç yıldır, ABD’nin kritik altyapısına yönelik saldırılar giderek artmakta. Petrol ve gaz boru hatlarından nükleer santrallere kadar tehdit büyüyor ve ABD Savunma Bakanlığı’na göre, bu saldırıların öngörülebilir bir gelecekte de devam etmesi bekleniyor.

Rusya, İran ve hatta Kuzey Kore gibi ülkeler, saldırıya devam etmek için kendilerini dijital ekiplerle donatıyorlar. Bu ajanlar gizli çalışıyor ve enerji altyapıları hızla ana hedef haline geliyor.

Diğer yandan internetin derinliklerinde oynanan modern bir casus romanı var ve bu oyun daha yeni yeni başlıyor.

Aslında sorun o kadar karmaşık ki, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ile Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi arasında iki yıl süren bir soruşturma, Rus bağlantılı bilgisayar korsanlarının yıllardır İranlı bilgisayar korsanlarının araçları ve altyapısı üzerinde saldırılar yaptığını ancak ortaya koydu.

Orta Doğu İçin Çevrimiçi Savaş Isınıyor

Dünyadaki en büyük petrol ve gaz rezervlerinden bazılarıyla Orta Doğu, sadece jeopolitik güç için değil, aynı zamanda web’de de bir sıcak nokta.

Amerikan siber güvenlik firmaları Dragos ve Dell’in Secureworks tarafından yayınlanan yeni bir rapor “Hexane” kodlu yeni bir grubun altını çizmekte. Siber güvenlik firmaları aslında grubun arkasında kimin olduğunu açıkça belirleyemese de, grubun saldırılarını tanınmış İranlı hackerlara benzer şekilde gerçekleştirdiği söyleniyor.

Siber güvenlik uzmanları arasında grubun hedefleri hakkında bazı tartışmalar var. Bilgisayar korsanları, masaüstü bilgisayarlar gibi bilgi teknolojisi (IT) sistemlerini veya programlanabilir mantık denetleyicileri gibi operasyonel teknoloji (OT) sistemlerini, petrol ve gaz arıtma veya üretim gibi endüstriyel amaçlar için özel olarak tasarlanmış bilgisayarları hedefleyebilirler.

Orta Doğu, siber tehditler için aktif bir bölge olmasına rağmen, İran gibi ülkeler küresel bir erişime de sahip. Bu yılın başlarında Dragos, Amerikan hükümetini, finans ve enerji şirketlerini hedef alan Magnallium adlı bir grup belirledi.

Sonuç

Zaten jeopolitik ilişkiler böylesine gerilmişken, dünyanın hassas bir dengede olduğunu söylemek mümkün … ve büyük bir saldırı daha da dramatik tepkilere yol açan katalizör olabilir. Bu nedenle siber güvenlik her zamankinden daha önemli.

Fakat kendimizi korumak için yeterince önlem alıyor muyuz?

Michael Kern – Oilprice.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here