Ana sayfa Altcoin Güçlü Altcoin, Pump İddialarıyla Ateş Altında! Neler Oluyor?

Güçlü Altcoin, Pump İddialarıyla Ateş Altında! Neler Oluyor?

5
0

Altcoin projesi EOS, 2018 ICO’sundan sonra 4,2 milyar dolarlık rekor bir artış sağlayarak yatırımcıların beklentilerini yükseltti. Ancak, şu anda tüm beklentiler askıda ve EOS, piyasa değerine göre giderek arka sıralara kayıyor. Neler yaşandı? 2018’den başlıyoruz…

Altcoin EOS sektöre nasıl atım attı?

2018’de sona eren bir yıllık ICO sırasında Block.one, EOS token’i için 4,2 milyar dolarlık rekor bir artış sağlayarak onu tarihin en büyük ICO’su haline getirdi. Lider altcoin Ethereum’dan binlerce kat daha fazla işlem hacmine sahip Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensus mekanizması ile birleştiğinde beklentiler yüksekti. Ancak bu beklentiler gerçekleşmeden devam ediyor. EOS’un durağan dApp gelişimine bir bakış ve CoinMarketCap sıralamasındaki düşüş, yoldan çıkmış bir projeyi gösteriyor.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Aralık 2020’de, EOS’un arkasındaki geliştirme firmasının CTO’su Dan Larimer, projenin belirsiz geleceğine katkıda bulunarak istifa etti. Ancak adli mali analiz firması Integra FEC’in yeni araştırması, projenin uygulanabilirliği konusunda yeni şüpheler uyandırıyor.

EOS’a ne oldu?

EOS’un dengesini bozan birçok neden bulunmaktadır. İlk olarak, EOS’un yapısının kriptografik bir protokolden ziyade dağıtılmış bir veritabanına benzediği iddiaları vardı. Yani ağ iddia edildiği kadar merkezi olmayan bir ağ değil. Bu konuda, EOS’a yönetilen şu eleştiriler bulunuyor:

EOS ağı, mutlaka Blockchain tabanlı bir kripto para ağı değil, daha ziyade farklı kullanıcı hesaplarının dağıtılmış ağ veritabanı aracılığıyla iletişim kurmasına ve etkileşime girmesine izin veren homojen bir dağıtılmış veritabanı ağıdır.

Ardından 2019’un sonlarında EOS, yavaş işlem süreleri ve yüksek ücretlerle sonuçlanan tıkanıklık sorunları yaşadı. Sonuç olarak, bazıları onu amaca uygun olmamakla suçladı. Aynı zamanlarda, SEC, kayıtsız bir ICO yürüttüğü suçlamasıyla Block.one ile 24 milyon dolara anlaştığını duyurdu. Kısacası, EOS, üç yıl önce rekor kıran ICO’dan bu yana hararetli bir zaman geçirdi. Bu, projeye ilgi eksikliğini gösteren fiyat performansına yansır. Nisan 2018, EOS’un tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22,71 dolara ulaştığını gördü. Bu seviyeye yeniden ulaşma olasılığını alay eden yükseliş fiyat hareketi nöbetleri olsa da, şimdiye kadar hepsi azaldı. Cardano ve Solana’nın beğenileri tüm zamanların yeni rekorlarını kırmaya devam ediyor. Ancak EOS, eski ihtişamını yeniden yakalamak için mücadele ediyor.

Integra FEC tarafından yapılan iddialar nelerdir?

Texas Üniversitesi’nden John Griffin liderliğindeki Integra FEC tarafından yürütülen araştırma, EOS’un ICO’su sırasında şüpheli işlemlere işaret ediyor. Bu işlemlerin, fiyatı pompalamak ve şüpheci olmayan yatırımcıları çekmek için tasarlanmış ortaklar arasındaki yıkama işlemleri olabileceği iddia ediliyor:

Potansiyel olarak bağlantılı ortaklar arasındaki işlemler, EOS fiyatını “pompaladı” ve farkında olmayan yatırımcıları para birimini satın almaya teşvik etti.

Griffin, bunun EOS teklif fiyatının bir manipülasyonu olduğunu söyleyerek konuyu genişletti. Şüpheli işlemlerin sonucu, EOS’un şişirilmiş bir piyasa değerine yol açtı. Bu da diğerlerini katılmaya teşvik etti. Griffin tarafından açıklanan uygulamaya dahil olduğu belirlenen 21 hesap var. “Geri dönüştürülmüş fonların” 815 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Ancak, diğer fiyat manipülasyon yöntemlerinin kullanılmış olabileceği göz önüne alındığında, ilgili gerçek meblağlar önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu hesapların kime ait olduğu konusunda hiçbir iddiada bulunulmaz ve Griffin, Block.one’un dahil olduğunu iddia etmez.

Kaynak Url: https://kriptokoin.com/guclu-altcoin-pump-iddialariyla-ates-altinda/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here