Ana sayfa Ekonomi IMF’ye göre Avrupa ekonomilerinde bütçe açıkları büyüyecek ve tam da böyle olması...

IMF’ye göre Avrupa ekonomilerinde bütçe açıkları büyüyecek ve tam da böyle olması gerekiyor

26
0

Uluslararası Para Fonu (IMF), tüm Avrupa ülkelerinin, hükümetlerin harcamaları artırma çabalarını destekleyerek, koronavirüs pandemisinin açığa çıkardığı ekonomik krize “güçlü” tepki verebileceğini ve tepki vermesi gerektiğini söyledi. IMF dün açıkladığı raporda 2020’de dünya GSYİH’sının %3 oranında daralacağını öngörüyor.

Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa’daki mali açıkların 2020’de GSYİH’nın yaklaşık %6’sı oranında arttığı söyleniyor. Bu büyük, ancak mevcut kriz için tamamen uygun. Thomsen’e göre Avrupa’daki tüm ülkeler pandemiye güçlü ve uygun şekilde tepki vermek için gereken alana sahip.

IMF Salı günü 2020’nin neredeyse bir asırdaki en kötü küresel durgunluk yılı olacağı konusunda uyardı ve bu yılın özelikle euro bölgesi için zorlayıcı olacağını tahmin etti. Bloktaki üretimin bu yıl %3’lük küresel daralmaya kıyasla %7,5 küçüleceği öngörülmekte. Fon 2021 yılında bir toparlanma beklemekle birlikte, beklenen iyileşmenin büyük ölçüde krizin süresine ve iş faaliyetlerini nasıl etkileyeceğine bağlı olacağına dikkat çekmekte.

Fransa’dan Francois Villeroy de Galhau “krizden çıkmayı iyi yönetirsek çok ciddi ama geçici bir şok olacak” dedi. ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos İspanyol radyo röportajında benzer görüşlere yer verdi.

IMF, euro bölgesi ekonomisinin 2021’de %4,7 büyüyeceğini öngörüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here