Ana sayfa Bitcoin Nijerya Merkez Bankası, CBDC Pilot Uygulamasını Ekim Ayında Başlatacağını Duyurdu

Nijerya Merkez Bankası, CBDC Pilot Uygulamasını Ekim Ayında Başlatacağını Duyurdu

9
0

Nijerya, CBDC pilot uygulamasını 1 Ekim 2021 tarihinde başlatacağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dört yıllık araştırmadan sonra, Nijerya Merkez Bankası (CBN) nihayet 1 Ekim 2021’de kendi dijital para birimi için bir pilot program başlatacak. GIANT isimli CBDC projesi, modüler blockchain framework’ü Hyperledger Fabric üzerinde çalışacak.

Nijerya Geride Kalmak İstemiyor

Nijerya Merkez Bankası, gerçekleştirilen bir web semineri esnasında, çıkarılması planlanan CBDC’nin pilot uygulaması için net bir tarih belirlendiğini açıkladı. Buna göre pilot uygulaması 1 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Bankanın teknoloji direktörü Rakiya Mohammed kurumun projeyi araştırmak ve geliştirmek için dört yıl harcadığını duyurdu.

Pilot programın “GIANT” adı altında geleceği ve Hyperledger Fabric isimli blockchain altyapısı üzerinde çalışacağı bildiriliyor. Mohammed ayrıca CBN’in 2021 yılının sonundan önce bir proof of concept uygulayabileceğini de belirtti.

Üst düzey Nijeryalı bankacılar, web semineri sırasında dünyadaki merkez bankalarının yaklaşık %80’inin şu anda kendi CBDC’lerini çıkarmaya çalıştığını hatırlattı.

Nijerya bu projenin de yardımıyla, para politikası etkinliği, gelir vergisi tahsilatı, gelişmiş ödeme verimliliği, havale iyileştirme, finansal katılım ve hedeflenen sosyal müdahale gibi büyüyen bölgesel sorunlara odaklanmayı umuyor. Ayrıca CBN, bir e-nairanın sınır ötesi ticaretin kolaylaştırılmasını sağlayacağına dikkat çekti.

KAYNAK : https://www.coinkolik.com/nijerya-merkez-bankasi-cbdc-pilot-uygulamasini-ekim-ayinda-baslatacagini-duyurdu/


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here