Ana sayfa Ekonomi PMI verileri açıklandı; küresel toparlanma nasıl bir tempoda?

PMI verileri açıklandı; küresel toparlanma nasıl bir tempoda?

12
0

Küresel imalat sektöründeki daralma Haziran ayında tekrar keskin bir şekilde yumuşadı. J.P.Morgan ve IHS Markit tarafından ISM ve IFPSM ile birlikte üretilen bileşik bir endeks olan J.P.Morgan Global Manufacturing PMI ™, Mayıs ayındaki 42,4’ten 5,4 puan artışla 47,8’e yükseldi.

PMI anket endeksleri arasında üretim, yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri de Haziran ayında en yüksek aylık kazançlarını kaydetse de 50,0’ın altında kalarak her durumda daralmaya işaret etti. Gelecek Üretim Endeksi de, iş iyimserliğinde son dört ayın en yüksek seviyesine doğru bir iyileşme sinyali vererek rekor düzeyde arttı.

Genel olarak ölçüldüğünde, küresel imalat üretimindeki gerileme oranı, mevcut beş aylık düşüş döneminin en zayıf seviyesinde. Üç alt sektördeki daralma – tüketim, ara ve yatırım malları – da keskin bir şekilde yavaşlayarak, Nisan ayındaki sert düşüşlerden sadece iki ay sonra istikrar kazanmaya yaklaştı.

Ulusal PMI verileri, Haziran verilerinin mevcut olduğu 32 ülkeden 15’inde üretimde artışlara işaret etti (Mayıs ayında sadece iki idi). En büyük sanayi ülkeleri arasında büyüme Çin, Fransa, İtalya, İngiltere ve Brezilya’da kaydedildi; ABD, Japonya, Almanya, Güney Kore ve Hindistan’da daralma hafifledi. Sadece Meksika, önceki anket ayına göre daha yüksek bir daralma hızı gördü.

Yeni siparişlerin seviyesi, Haziran ayında art arda beşinci ayda düşüş göstermesine rağmen daha ılımlı bir hızda geriledi. Uluslararası ticaretteki eğilim, yirmi ikinci aydır ve anket tarihindeki en hızlı oranlardan biri olmak üzere genel endekse baskı yapmaya devam etti.

İmalat sanayii istihdamı Haziran ayında üst üste yedinci ayda da geriledi. İş kayıpları, verilerin mevcut olduğu hemen hemen tüm ülkelerde kaydedilirken sadece Türkiye’de bir artış görüldü. Bununla birlikte, Global İmalat İstihdam Endeksi endeksinin vurguladığı gibi, genel düşüş hızı keskin bir şekilde azaldı. ABD ve euro bölgesinde daralma oranları azalırken Çin ve Japonya’da hızlandı.

Haziran ayında ortalama girdi fiyatları üç aydır ilk kez arttı. Bununla birlikte, artış oranı henüz marjinal ve uzun dönem anket ortalamasının oldukça altında. Ortalama çıktı ücretleri Şubat ayından bu yana en düşük hızda da olsa düşmeye devam etti.

COVID-19 salgınıyla mücadele için uygulanan kısıtlamalar ve kilitlenmeler, Haziran ayında küresel tedarik zincirlerine baskı yapmaya devam etti. Ortalama tedarikçi teslim süreleri, satın alma faaliyetindeki azalmaya rağmen art arda onbirinci ay uzadı. Üreticilerin  hem hammadde hem de mamul malların stokları tekrar düştü.

J.P.Morgan Küresel Ekonomisti Olya Borichevska’ya göre “Haziran, ekonominin Mayıs ayında toparlanma yoluna girmesinden sonra küresel imalat sektöründe ivmenin artmakta oluşuna işaret etti. Çıktı PMI Haziran ayında üst üste ikinci ay artarak toplam 14,5 puan yükseldi. Bu elbette, faaliyet kısıtlamalarının sürekli hafifletilmesine dayanmakta. Talebin geri dönüşü ile dikkatler artık işgücü piyasasına kaymaya başlıyor. İş bulmadaki sorunların korkulandan daha sığ ve daha kısa süreli olması umut ediliyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here