Ana sayfa Ekonomi Powell: Genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde adım atacağız

Powell: Genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde adım atacağız

13
0

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik büyümeyi sürdürmek için “uygun şekilde” adım atma taahhüdünü tekrarladı.

Powell, pek çok Fed yetkilisinin son toplantılarda ABD ticaret savaşı ve enflasyonun Fed’in yıllık %2 hedefinin altında kalması gibi endişelerin ekonomiye teşvik vermek için daha güçlü bir gerekçe ortaya koyduğunu söyledi.

Powell Paris’teki Fransız hükümet konferansında yapacağı konuşma için hazırladığı metinde, “Bu gelişmeleri dikkatle izliyoruz ve ABD’nin ekonomik görünümü ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendiriyoruz ve genişlemeyi sürdürmek için uygun şekilde adım atacağız” dedi.

Piyasalar ve analistler Fed’in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapacağı politika toplantısının ardından faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Powell, ekonominin “sağlam” şekilde büyümeye devam ettiğini belirtti ancak yine de Fed’in iyimser görünümüne gölge düşüren “belirsizliklere” değindi.

Powell bu belirsizliklerin ABD-Çin ticaret çatışması ve enflasyonun Fed’in hedeflerinin altında kalmaya devam etmesinin yanı sıra, küresel büyümenin yavaşlaması, ABD federal borç tavan müzakereleri ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden kaotik çıkışı olduğunu dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here