Ana sayfa Ekonomi “Selloff Bitmedi” 4 Dev İsim, Altın Fiyatları Tahminlerini Açıkladı!

“Selloff Bitmedi” 4 Dev İsim, Altın Fiyatları Tahminlerini Açıkladı!

6
0

Altın fiyatları sert düşüşler görürken, piyasada yeni bir bölünme yaşanıyor. Vadeli işlem piyasalarındaki spekülatörlerin, altın’a dayalı borsada işlem gören ürünlerde (ETF) yatırımcılarla ters düştüğü görülüyor. Peki bu neyin işareti ve altın’da şimdi beklentiler hangi yönde?

Altın piyasasında neler yaşanıyor? Trader’lar ve büyük eller ne yapıyor?

Hedge fonları ve para yöneticileri arasında altın’a olan ilgi, fiyat ONS başına 1.900 doların üzerinde kazanç elde edemediği için, son haftalarda düşüyor. Altın, COVID-19 Pandemisinin finansal piyasaları sarstığı Mart 2020’den bu yana en kötü haftalık düşüşünü gördüğü için satış baskısını engelleyen baraj nihayet geçtiğimiz hafta patladı. High Tech Strategist isimli haber bülteninin kurucusu Fred Hickey, “Altın’ın sözde ‘şahin’ FED yorumlarını takiben (gerçek tam tersi) hızla düşmesi, tamamıyla hedge fonları ve manşetleri okuyan bilgisayarlar tarafından yapılan kaldıraçlı vadeli satış ve açığa satışlardan kaynaklandı” dedi.

Altın piyasasındaki satış baskısı, Federal Rezerv’in 2023’te iki faiz artırımı beklentisini vurgulamasının ardından hafta ortasında hız kazandı. Altın fiyatı iki günde 100 dolar düştü. Altın fiyatları, FED’in para politikası toplantısının ardından haftayı %5’ten fazla düşüşle kapattı. Ancak, spekülatörler vadeli işlem piyasasında tasfiye olurken, yatırımcılar ETF piyasasında pazarlık peşindeydi. Dünyanın en büyük altın ETF’si olan SPDR Gold Shares’in (NYSE: GLD) en son verileri, fiyatların yedi haftanın en düşük seviyesine düşmesiyle Cuma günü altın varlıklarının 11 ton arttığını gösteriyor.

Fred Hickey: Altın fiyatları için spekülatif ilgiyi tekrar yükseliş tarafına kaydırmak fazla sürmez

Analistler, GLD’nin yılın başından bu yana en büyük bir günlük artışını gördüğünü ve bunun, uzun vadeli yükseliş trendi için iyiye işaret edebileceğini kaydetti. Commerzbank değerli metal analisti Carsten Fritsch, “Bu, önümüzdeki günlerde teyit edilirse, bize göre yakın gelecekte bir fiyat toparlanmasına işaret edeceğine dair olumlu bir işaret olur” dedi.

Bu, vadeli işlem piyasasındaki spekülatörler ile ETF yatırımcıları arasında ilk kez bir tutarsızlık olmuyor. Ancak analistler, bu bölünme gerçekleştiğinde trende hakim olanın genellikle ETF piyasası olduğunu belirttiler. Fred Hickey, altın fiyatları dibe vurduysa, spekülatif ilgiyi tekrar yükseliş tarafına kaydırmanın fazla sürmeyeceğini kaydetti.

Ole Hansen: Altın fiyatları ONS başına 1.755 dolar civarında istikrar kazanacak

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın piyasasının ONS başına 1.755 dolar civarında istikrar kazanmasını beklediğini söyledi. Ole Hansen’a göre, altın fiyatları konusunda 1.800 doların üzerinde bir hareket, yatırımcıları piyasaya geri getirecek.

TD Securities emtia analistleri: Altın’daki satış baskısı henüz sona ermedi

Ancak TD Securities’deki emtia analistleri, satış baskısının henüz sona ermesini beklemedikleri için altın fiyatlarının daha düşük fiyatlar görebileceği konusunda uyarıyor. TD Securities’deki emtia analistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Altın’ın, spekülatif ve fiziksel akışların yavaşlaması ile yarış pistinde bir hız tümseği gibi bir geri çekilme için hazırlandığı düşünülürse, devam eden geri çekilmenin daha fazla çalışma alanı var. Ancak, altın böceği henüz ölmedi. Enflasyon varsa ve beklediği gibi gerçekten geçici olduğu ortaya çıkıyorsa… O zaman FED zamları için fiyatlandırma çok şahin olacak. Ne yazık ki altın boğaları için, temel enflasyon eğilimleri aylarca çarpık kalacak ve bu da sarı metali satın almak için ani ivmeyi engelliyor.

Kriptokoin.comolarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Ünlü Altın Uzmanı, İzlenecek Seviyeleri Verdi!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak Url: https://kriptokoin.com/4-dev-isim-altin-fiyatlari-tahminlerini-acikladi/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here