Ana sayfa Döviz TL varlıklarda düşüş sürüyor: Kur için dikkatli olmak gerek

TL varlıklarda düşüş sürüyor: Kur için dikkatli olmak gerek

14
0

ABD-Çin ticaret savaşının yanı sıra son zorunlu karşılık düzenlemelerinin Türkiye’de para politikası bileşiminde gevşeme endişeleri yaratmasının baskısının gözlendiği Dolar/TL 19 Haziran’dan bu yana ilk kez 5.85 seviyesini aştı.

İngiltere’deki tatil nedeniyle dün nispeten sakin bir seyir izlenmesinin ardından Londra’nın bugün açılmasıyla güne 5.82 civarından başlayan dolar/TL 18 Haziran’dan bu yana ilk kez gün içinde 5.8585’e kadar yükseldi. Dolar/TL saat 1030’da 5.8455/5.8475 seviyesinde.

Reuters’a küresel ticaret savaşı endişeleriyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde de satış eğilimi olduğunu söyleyen bir bankacı, “Londra piyasasının açılışıyla kurda da hareket oluyor. Geçen haftaya kadar TL’ye bakış açısı iyiydi ancak son zorunlu karşılık kararı TL’ye yönelik algıyı bozmuş görünüyor, diğer EM para birimlerine göre de TL’nin performansı kötü. Dün illikit piyasadaki sert yükseliş de olumsuz bir hava yarattı. Son iki hafta hem içeride hem dışarıda yaşanan gelişmelerin ardından TL daha rahat satılabilir hale geldi” dedi.

Aynı bankacı kurun 5.85’in üzerinde kalıcı olmasının kayıpların sürmesi konusunda bir sinyal niteliğinde olacağını söyleyerek, bu seviyenin üzerinde 5.96-5.98 seviyelerine işaret etti.

TCMB’nin 425 baz puanlık sert faiz indiriminin ardından geçen hafta zorunlu karşılıklara yönelik yaptığı düzenlemeler para politikası bileşiminde gevşeme endişelerine neden oldu. çerçevede ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faiz nedeniyle TL’nin son dönemde artan cazibesi küresel resesyon endişeleri, Hong Kong’daki gelişmeler ve Arjantin baskısının yanı sıra Suriye kaynaklı jeopolitik endişelerin gölgesinde kaldı.

Analistler Türkiye ekonomisine yönelik güvensizliğin TL’yi daha kırılgan kıldığına dikkat çekiyor.

ABD ve Çin’in karşılıklı gümrük tarifelerini artırmaları sonrası yuanın spot piyasada 11 yılın, illikit işlemlerde ise tarihi dip seviyesini test etmesi sonrası Pazartesi gecesi illikit piyasada TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışmasıyla geçen haftayı 5.75 civarında kapatan dolar/TL 6.47’ye kadar yükselmişti. Bu yükseliş bir kaç dakikada yaşanmış ardından kur 6 seviyesinin üzerinde kalıcı olmamıştı.

Investing.com’dan Şenay Şerefoğlu “Dolar/TL kuru önemli direnç olan 5,87’ye yaklaşıyor ve bu direnç üzeri günlük kapanış kurda 6,0 hareketini hızlandırabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi 5,64 üzerinde yükselişin sürmesini bekliyoruz.” dedi.

İntegral Yatırım “Dolar/TL kurundaki kırılganlık sürüyor. Kur hala 5.80 çevresinde işlem görüyor. Kurda haber akışları ön planda. Veri takvimi açısından sakin bir gün. Ancak dışarıda da risk iştahı hala çok güçlü değil. Piyasalarda riskler sürdüğü sürece kurun rahatlaması zor olabilir.” derken, “Kur için dikkatli olmak gerek.” uyarısında bulunuyor.

Teknik beklentilerinde kurum “Kur 5.80 seviyesinin üzerinde kalırsa bu durumda 5.90 ve üzerine doğru tepki görebiliriz. Buna karşın kurda olası geri çekilmelerde ise 5.70 seviyesinin altındaki performansı önemli olabilir. Ancak kademeli düşüş için biraz daha zamanının olduğunu düşünmekteyiz. Kalıcı bir düşüş için 5.45 seviyesinin altında kapanışlar görmekte fayda var.” yorumlarını paylaşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here