Ana sayfa Döviz Turkish Yatırım:  ABD seçimi ve Brexit senaryolarının piyasa etkisi

Turkish Yatırım:  ABD seçimi ve Brexit senaryolarının piyasa etkisi

23
0

ABD Seçimlerinde 4 Olası Senaryo ve USD’ın Yönü

ABD’de 3 Kasım 2020’de gerçekleşecek ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi başkan adayı Trump mı yoksa Demokrat Başkan adayı Biden mı kazanacak sorusu kadar temsilciler meclisi ve senatodaki çoğunluğun kimlerden oluşacağı da önemli olacak.

Her iki adayın da genişlemeci politikalar uygulayacağı biliniyor. Trump’ın vergileri düşürme politikasına ağırlık vereceği, Biden’ın ise zenginlere vergi artırımları yaparken mali genişlemeci politika uygulayacağı ve orta ve düşük gelirliye vergi indirimi yapacağı belirtiliyor.

Seçim sonuçları ile ilgili yapılan siyasi tartışmalar bir taraftan devam ederken, oluşması muhtemel seçim senaryoları piyasaların yönünün belirlenmesi ve yatırımcılara yön vermesi açısından önemlidir.

 Trump’ın seçilip, partisi Cumhuriyetçilerin de senatoda çoğunluğu alması, doların değerini global piyasalarda yükseltmesi beklenen senaryodur. Amerikan hisse senetleri de bu senaryodan olumlu etkilenecektir.

 Demokrat Biden’ın seçilmesi ve senatoda partisinin ağırlığı kazanması durumunda gevşek maliye politikası, büyümenin ve faizlerin artmasını destekleyecektir. Bu durumun kısa dönemde dolar’ı pozitif etkilemesi beklense de, orta uzun vadede piyasaların yönünün ekonomik büyümeye bağlı olarak dalgalanması beklenmektedir.

 Biden seçilip, Cumhuriyetçi muhalefet partisinin senatoda çoğunlukta olması, doların olumsuz etkilenmesine ve piyasalarda belirsizlik oluşmasına sebep olacaktır. Bütçe açığı ve cari açığın artması ile doların olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.

 Cumhuriyetçi Trump’ın seçimi kazanıp senatoda Demokratların çoğunlukta olması ise borsaları desteklemeye devam ederken, mali politikalar ve dış politikalardaki belirsizlik ise piyasalarda dalgalanmaya yol açabilir.

Dolar, EUR karşısında 1.1720 olan kritik destek noktasında ki seyrine devam ediyor. Seçimlere kadar olan sürede, EUR/USD paritesinde hareketliliğin yüksek olması ve ağırlıklı olarak 1,1600-1,1900 bandında hareket etmesi beklenmektedir. Bu süre boyunca, bu bandın altına gerileme EUR için alım, üzeri yükselişte EUR için satım fırsatı olarak görülebilir.

Seçim sürecinin piyasalar üzerinde yarattığı oynaklığa son olarak Trump’ın Kovid-19 testinin pozitif çıkması da eklenmiştir. Artan belirsizlik zaman zaman güvenli liman arayışını da beraberinde getirebilir.

Dolar’ın uluslararası piyasada değer kaybetmesi ise en çok altın yatırımları için fırsat oluşturabilir.

Global piyasalarda altın, dolara alternatif güvenli liman olarak görülen yatırım aracıdır.

Brexit Konusunda Zaman Daralırken Belirsizlikler Devam Ediyor

Brexit, Avrupa meselesi olmaya devam ediyor. Brexit için verilen son tarihe yaklaşılırken anlaşmasız bir ayrılık daha yüksek ihtimal gibi duruyor ve bu belirsizliklerin devam etmesiyle sterlin de dalgalı seyrediyor.

İngiliz yetkililer, AB’nin itirazlarına rağmen geçiş dönemini uzatmamakta ve müzakerelerin sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor. Anlaşmaya varılamazsa iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre düzenlenecek.

Anlaşmasız bir ayrılığın olması durumunda sterlin paritesi ve Avrupa piyasaları olumsuz etkilenecektir.

Hafta başı 1.2930 seviyelerinden işlem gören GBP/USD paritesi için en önemli kırılma noktası 200 günlük ortalama ile 1.2720 seviyesidir. Gelişmelerin olumsuz olması halinde paritenin bu seviyeyi kırması ve ilk etapta 1.23 seviyelerine kadar gerilemesi söz konusu olabilecektir.

Diğer taraftan eğer beklentinin ötesinde anlaşmaya varılarak ayrılırsa da, Avrupa piyasaları ve sterlini olumlu yönde etkileyebilir. Olumlu gelişmeler paritenin 1.32 seviyelerine doğru toparlanmasını sağlayabilir.

FÖŞ:  Trump’ın Hastalığı, Dolar Endeksi, Gelişmekte Olan Ülkelere (Türkiye dahil) Etkisi

Küresel iş dünyasından dikkat çeken acil reform çağrısı

JP Morgan: Trump Gelişen Piyasalar için risk teşkil ediyor

Wall Street’e Trump şoku

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here