Ana sayfa Bitcoin Zirve Korkusu mu? Bitcoin Fonlama Oranları 7 Ayın En Düşük Seviyelerine Geriledi

Zirve Korkusu mu? Bitcoin Fonlama Oranları 7 Ayın En Düşük Seviyelerine Geriledi

34
0

Bitcoin’in fonlama oranı, Eylül 2020’den bu yana görülmemiş bir düzeye düştü ve piyasadaki dehşete işaret etti.

Bitcoin’in (BTC) fonlama oranı, 18 Nisan’da Bitcoin fiyatı 52.000 doların altına düştüğü için Eylül 2020’den beri görülmeyen düzeylere geriledi. Ünlü trader ve analist Lex Moskovski, kaygının piyasaya geri döndüğünü gösterdiğini söyledi.

Glassnode’un bilgilerine nazaran, tüm borsalarda ortalama Bitcoin vadeli süreç fonlama oranı Pazar günü %-0,03’e kadar düştü.

Finansman Oranı Nedir ve Düşmesi Neden Değerli?

Bitcoin vadeli süreç borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “finansman” ismi verilen bir düzenek kullanıyor.

Sistemin çalışma biçimi kolaydır: Piyasada daha fazla uzun eser yahut alıcı varsa, fonlama oranı yükselir ve bu durumun tam aksisi de geçerlidir.

Bu nedenle, fonlama oranı negatife döndüğünde, piyasanın çoğunluğunun Bitcoin’i short durumunda sattığı manasına gelir ve bu da piyasada kaygı olduğunu gösterir.

Bu haftanın başlarında Bitcoin, Coinbase’in halka açık listeleme beklentisiyle yaklaşık 64.000 $’da dalgalanıyordu. 18 Nisan’da günün en düşük noktasına, BTC 50.000 $’a kadar düştü.

Günün en yüksek noktasından en düşük noktasına, Bitcoin’in fiyatı ABD doları karşısında neredeyse %15 düştü.

Piyasa hassaslığı çok süratli değişebilir zira birçok trader büyük borsalarda yüksek kaldıraç kullanır.

Coinbase halka açık listeleme haftasında, Bitcoin’in fonlama oranı Binance ve Bybit üzere en güzel vadeli süreç borsalarında %0,1 ila %0,15 ortasında sabit kaldı.

Bu, birçok traderın Bitcoin’i agresif bir biçimde satın aldığını ve vadeli süreçler piyasasının inanılmaz derecede ısınmasına neden olduğunu gösteriyor.

Bu durum gerçekleştiğinde, Bitcoin’i açığa satma teşviki büyük ölçüde artar ve piyasayı büyük bir likidasyon zinciri riskine sokar.

Bitcoin Yakında Güzelleşecek mi?

Son 48 saattir, Bitcoin blockchain ağının hash gücündeki ani düşüşün fiyat düşüşüne yol açtığı tarafında spekülasyonlar yapıldı.

16 Nisan’da, Çin’in Sincan bölgesinde elektrik kesintileri yaşandıktan sonra Çin’in büyük madencilik tesisleri ve havuzları kesintilere uğradı.

Sonuç olarak, Bitcoin’in hash gücü daha sonra süratle düştü ve BTC etrafındaki piyasa hassaslığını engelleyeceği telaşlarına yol açtı.

Bununla birlikte, Cinneanhaim Ventures’ın ortağı Adam Cochran, Bitcoin hash gücündeki düşüşün muhtemelen BTC fiyatının düşmesine neden olmadığını vurguladı.

Kısa vadede, vadeli süreçler piyasası sakinleştiğinden ve fonlama oranları sabitlendiğinden, Bitcoin’in yaklaşık 56.000 dolarlık dayanak alanında kalması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here